Ekonomi

ABD tasarısı Çinli biyoteknoloji şirketleriyle ilişkilerin kesilmesi için süreyi uzatıyor

ABD’nin bazı Çinli biyoteknoloji firmalarıyla iş yapmasına yönelik kısıtlamaları hedefleyen gözden geçirilmiş bir kongre tasarısı, Amerikan şirketlerine bağlarını koparmaları için daha fazla zaman tanıyor. Biosecure Act’in yeni versiyonu, ABD’li şirketlerin WuXi AppTec, BGI, MGI, Complete Genomics ve yeni eklenen WuXi Biologics (HK:2269) gibi kuruluşlarla işbirliklerini sona erdirmeleri için 2032 yılına kadar bir son tarih öneriyor.

Bu yasa tasarısı bugün tanıtılacak ve ABD Temsilciler Meclisi komitesi önümüzdeki hafta tasarının ilerlemesini değerlendirecek. Yasama sürecinde önemli bir adım olan komite değerlendirmesinin Çarşamba günü yapılması planlanıyor. Bu, Mart ayında bir komitenin onayladığı benzer bir Senato tasarısını takip ediyor.

Yasa Amerikalıların kişisel sağlık ve genetik bilgilerini dış tehditlerden korumayı amaçlıyor. Önerilen yasaların duyurulması bu yıl hem WuXi AppTec hem de WuXi Biologics’in hisse değerini olumsuz etkiledi.

WuXi Biologics yorum yapmak için revize edilmiş yasa tasarısını beklerken, WuXi AppTec ve MGI yorum taleplerine yanıt vermedi. Ancak Complete Genomics, yasa yapıcıların ABD biyoteknoloji tedarik zincirine yönelik potansiyel zararı ve Amerikalı hastalar için ilaç tedarikine yönelik riskleri fark etmeleri konusunda iyimser olduğunu ifade etti. Şirket, kişisel DNA verilerini işlemediğini ileri sürerek tasarıdan çıkarılmasını istiyor.

Bir endüstri birliği olan BIO’nun başkanı John Crowley, şirketlerin Çin biyo-üretimine bağımlılıktan uzaklaşmaları için uzatılan zaman dilimini memnuniyetle karşıladı. BIO kısa bir süre önce kongre temaslarıyla paylaştığı bir ankette, ankete katılan üye şirketlerin yüzde 79’unun Çin merkezli üreticilerle çalıştığını ve WuXi Biologics ve WuXi AppTec’in birincil ortaklar olduğunu ortaya koydu. Ankete göre, şirketlerin alternatif üretim ortakları bulmaları sekiz yıla kadar sürebilir.

WuXi AppTec, müşterilerinin ve ABD federal düzenlemelerinin katı gerekliliklerine bağlı kaldığını savunmuştur. Bu arada BGI Group, Amerikan kişisel verilerini koruma taahhüdünü yineledi ve tasarının BGI’yi ABD pazarının dışına iteceğini, potansiyel olarak rekabetin azalmasına, fiyatların yükselmesine ve tüketiciler için daha az seçeneğe yol açacağını savundu. Complete Genomics de bu endişeleri yineleyerek, yasanın tek bir şirkete ABD pazarı üzerinde hakimiyet sağlayabileceğini öne sürdü.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu