Haber

Alman Genelkurmay Başkanı Breuer: 5 yıl içinde savaşa hazır olmalıyız

Almanya Genelkurmay Başkanı Carsten Breuer, ülkesinin 5 yıl içinde “savaşa hazır” olması gerektiğini söyledi.

“İLK DEFA OLASI BİR SAVAŞ BİZE DİKTE EDİLİYOR”

Welt am Sonntag gazetesine verdiği röportajda Breuer, “savaşa hazırlanmanın” bir süreç olduğunu belirterek, “Fakat sonsuz zamanımız yok çünkü Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ilk kez olası bir savaş gündemde. Analistleri takip ettiğimde Rusya’nın “Savaşın oluşturduğu askeri tehdit potansiyelini gördüğümde bu bizim için 5 ila 8 yıllık bir hazırlık süresi anlamına geliyor” dedi. o zaman savaş çıkar, diyen Breuer, “Ancak bu mümkün ve ben bir asker olduğum için 5 yıl içinde savaşa hazır olmamız gerektiğini söylüyorum.” ifadelerini kullandı.

“PUTİN’İN UKRAYNA’NIN ÖTESİNE ULAŞMA OLASILIĞI ARTIYOR”

Almanya Genelkurmay Başkanı Breuer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın ötesine geçme ihtimalini ne kadar yüksek gördüğü sorusuna şöyle yanıt verdi: “Her şeyden önce buna niyet de dahildir. Bunu Putin’in yazdıklarında, söylediklerinde ve eylemlerinde görüyorum.” Ukrayna’da buna askeri potansiyel de dahildir. Rusya’nın Duma kararıyla savaş ekonomisine geçtiğini gördük. “Olasılık artık artıyor” dedi.

“ALMAN ORDUSUNDA ZİHİNSEL DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VAR”

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’un savaşa hazır olmaktan ilk bahsettiğinde insanları uyandırdığını belirten Breuer, sonuçta sorunun rakibin kendini savunmaya ve saldırmaya karar vermemesi olduğunu söyledi. “Bu caydırıcılıktır” diyen Breuer, savaşa hazır olmanın zihniyet değişikliği gerektirdiğini de sözlerine ekledi. Breuer, “Savaşa hazır olmak çok şey gerektiriyor. Personelin ve malzemenin göreve hazır olmasının yanı sıra bir zihniyet değişikliğinden de geçmemiz gerekiyor. Hem toplumda hem de toplumda zihinsel dönüşüme ihtiyaç var. özellikle Alman ordusunda.” sözlerini kullandı.

“ALMAN SİLAHLI KUVVETLERİ NATO GİBİ DEĞİŞİM İÇİNDE”

Almanya’nın (NATO’da) vaat ettiği ancak söz verdiğinden daha sonra yerine getireceği katkıların olup olmadığı sorusuna Breuer, “Evet var ama bunlardan bahsetmeyeceğim. Bu, iyi nedenlerden dolayı bir sırdır. Düşman, gazeteler de dahil olmak üzere mümkün olan tüm kaynaklardan bilgi alıyor.” Cevap verdi: Breuer, Alman Silahlı Kuvvetlerinin de NATO gibi bir değişim içerisinde olduğunu kaydetti.

ALMANYA SAVUNMA HARCAMALARINI ARTIRMA KARARI ALDI

Almanya, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ardından savunma harcamalarını büyük ölçüde artırma kararı alarak, gelişmiş silah sistemleri satın almak ve ülkenin silahlı kuvvetlerini modernize etmek için 100 milyar avroluk özel bir fon oluşturdu. Hükümet, ABD yapımı F-35 savaş uçakları, Chinook nakliye helikopterleri ve İsrail yapımı Arrow-3 füze savunma sisteminin satın alınması da dahil olmak üzere çok sayıda sözleşme imzalamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu