Ekonomi

Almanya’da Ekonomik İyileşme İçin Henüz Bir Trend Dönüşü Beklenmedi

Almanya Ekonomiİklim Değişikliği ve İklim Koruma Bakanlığı’nın hazırladığı rapora göre resesyona giren Alman ekonomisinde bir trend dönüşü beklenmiyor.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, ülke ekonomisine ilişkin aylık raporunu yayınladı.

Alman ekonomisinin teknik bir durgunluk içinde olduğu hatırlatılan raporda, mevcut ekonomik göstergelerin ikinci çeyreğe temkinli bir başlangıç ​​yaptığına işaret edildiği belirtildi.

Bakanlığın raporunda, Alman ekonomisinde beklenen toparlanmanın geciktiğine değinilerek, “Enerji fiyatlarındaki artış, küresel ekonomik zayıflık ve olumsuz finansal koşulların getirdiği yükler, beklenen ekonomik toparlanmayı etkilemeye ve geciktirmeye devam ediyor. .” söylendi.

Geleceğe bakıldığında, küresel enerji piyasalarında düşen fiyatlar, enflasyonda devam eden yavaşlama, işgücünde yüksek ücret anlaşmaları ve küresel ekonomide beklenen toparlanma, yılın ilerleyen dönemlerinde Alman ekonomisinde ılımlı bir ekonomik toparlanmaya işaret ediyor. rapor dedi. değerlendirme yer aldı.

Alman ekonomisi, olağandışı yüksek enflasyon ve yükselen faiz oranlarının tüketici harcamaları üzerindeki etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,3 küçülerek teknik olarak resesyona girmişti.

Geçen yılın son çeyreğinde ekonomi yüzde 0,5 daralmıştı.

Kovid-19 salgını sürecinde ortaya çıkan darboğazlar hafiflese de faiz oranlarındaki artış, ekonomiye olan güvenin azalması ve tüketicilerin alım gücünün düşmesi sonucunda talepteki sakinleşme ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor. alışılmadık derecede yüksek bir enflasyon ortamında.

Alman hükümeti bu yıl ekonomide yüzde 0,4 büyüme bekliyor.

Önde gelen Alman ekonomi enstitüleri, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 0,3 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor.

haberyalvac.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu