Ekonomi

Degen fiyatı rekor kırarken Layer 3 ağları eleştirilere maruz kaldı

Popüler memecoin DEGEN, yaşadığı yükselişle piyasanın ilgisini üzerine çekti. Ethereum Layer 3 ağı eleştrilere maruz kaldı.

Geçen haftaki lansmanından bu yana çok sayıda tüccarın ilgisini çeken DEGEN, aynı zamanda başarısıyla da eleştirmenlerin dikkatini çekti. Arbitrum Orbit kullanılarak oluşturulan DegenChain, altyapı sağlayıcısı Syndicate tarafından 28 Mart’ta başlatıldı. Farcaster Web3 kullanıcıları için fiili topluluk tokeni haline gelen Degen token, özel ultra düşük maliyetli bir ağ oldu. Farcaster, Ethereum Katman 2 ağı olan Base üzerinde çalıştığından, Degen Chain bu nedenle bir Katman 3 ağıdır.

Geçtiğimiz 24 saat içinde Base Chain’deki Memecoin DEGEN, %25’ten fazla artış göstererek 0,06 dolarlık rekor seviyeye ulaştı. Örneğin 1confirmation adresi 100 milyon dolara yakın değerde 1.848.296.798 DEGEN tutuyor. 1confirmation, DEGEN’deki lider yatırımını bu yıl 21 Şubat’ta gerçekleştirdi. 435 ETH yatırımı yaparak dolar bazında yaklaşık 100 katı getiri elde etti. Ayrıca belirtmek gerekirse tokenin bir bölümünün kilidi, 12 Ağustos 2024’ten 12 Şubat 2026’ya kadar açılacak. Farcaster yeni kullanıcı etkinliği rekorları kırarken Degen’i ilk benimseyenlerin küçük portföyleri servete dönüştü. Tokene 7.000 dolardan az yatırım yapan bir tüccar 2 milyon doların üzerinde kâr elde etti.

Memecoin’lerden servet kazanmak yeni bir şey olmasa da Degen’in kullanıcıları onu dikkate değer bir benimseme elde eden ilk L3 zincirlerinden biri haline getirdi. DEGEN cinsinden daha da fazla memecoin içeren bir ekosistem olan Degen Chain’de on milyonlarca dolarlık işlem hacmi gerçekleşti. Ancak herkes DegenChain gibi L3 ağlarındaki coşkuyu desteklemiyor. Polygon Labs CEO’su Marc Boiron, X gönderisinde L3’lere odaklanma konusundaki memnuniyetsizliğini dile getirerek şunları söyledi:

“Katman 3’ler (Layer3) yalnızca Ethereum’dan ve L3’lerin oluşturulduğu L2’lerden değer almak için var. Ölçeklendirmek için L3’lere ihtiyacınız yok. İşte bu nedenle Polygon Labs, L3’lerde çalışmıyor.”

Polygon Labs, Polygon ve Polygon zkEVM zincirleri ve diğer hizmetler dahil olmak üzere çeşitli Ethereum Layer 2 ölçeklendirme çözümleriyle tanınır. Polygon zkEVM geçen hafta sonu kısa bir kesinti yaşadı ancak o zamandan beri faaliyetlerini toparladı.

Bu haber ilk olarak Yoyodex sitesinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu