Haber

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Nesli Tükenmekte Olan Türleri Koruma Projesinde Yer Aldı

Yaban hayatı koruma çalışmalarına devam ediyor EskişehirBüyükşehir Belediyesi (EBB) hayvanat bahçesinesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 5 ördek ırkını korumayı amaçlayan çalıştaya katılarak koruma projesinde yer aldı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesitarafından 2017 yılında EskişehirTürkiye’ye kazandırılan ve bugüne kadar 3 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan Sazova Bilim Kültür Sanat Parkı’nda. hayvanat bahçesiyaban hayatı koruma alanındaki çalışmaları nedeniyle ulusal ve uluslararası davetler almaya devam etmektedir.

Eskişehir hayvanat bahçesi Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bakanlığı Dış Bağlantılar Genel Müdürlüğü ile uyumlu olarak yürütülen ‘Türkiye’de Nesli Tehlike Altında Olan Türler İçin Eylem Planlarının Yeni Bir Metodoloji Kapsamında Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi’ Çevre ve Şehircilik, son olarak Ankara’da düzenlendi. proje kapsamında çalıştaya katıldı.

Doğa Araştırmaları Derneği tarafından koordine edilen ve nesli tükenmekte olan 5 ördek türü için eylem planı hazırlamayı amaçlayan çalıştaya 10’dan fazla kurum ve alanında uzman 80’den fazla kişi katıldı. Çalıştayda 5 ördek türünün neslini tehlikeye atan faktörler ve olası analizler masaya yatırılarak eylem planı hazırlandı.

Nesli tükenmekte olan 5 ördek türü arasında yer alan Dikkuyruk Ördeği (Oxyura leucocephala) için de Eskişehir Hayvanat Bahçesi ve Doğayı Araştırma Derneği iş birliğiyle savunma projesi yürütülecek.

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu