Haber

F-16’ların Türkiye’ye satışına ilişkin ABD Kongresi’ndeki inceleme süresi doldu: İtiraz gelmedi

ABD’den Türkiye’ye F 16Satışın değerli aşaması dün itibarla tamamlanarak Kongre’deki inceleme ve itiraz süreci tamamlandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı 26 Ocak’taKongreye gönderilen resmi bildirimin ardından başlayan 15 günlük inceleme ve itiraz süresi boyunca yalnızca Kentucky Senatörü Rand Paultarafından Senato’ya sunuldu itirazBu ortaya çıktı.

Paul’un sunduğu tasarı Senato Dışişleri Komisyonu’na sevk edilirken, tasarı üzerinde herhangi bir işlem yapılmadı.

Böylece ABD yönetiminin resmi bildiriminin ardından Kongre’deki 15 günlük süre ABD saatine göre dün gece sona erdi. ABD Silah İhracatı Kontrol Yasası (AECA)Buna göre ilgili kurumlar arasında satış sürecinin başlatılmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

AECA makalesine göre söz konusu dönem, NATO üyesi ülkeler için 15 gün,NATO üyesi olmayan ülkeler için ise 30 gün olarak belirtiliyor.

Yabancı ülkelere silah satışı konusunda Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin değerlendirme ve varsa itiraz hakkı bulunuyor. İkisi birden Senatobirlikte ‘Temsilciler Meclisi’Türkiye Dış İlişkiler Komiteleri, tebliğin yapıldığı gün 26 Ocak’ta yaptıkları açıklamalarda, F-16’ların Türkiye’ye satışına onay verdiklerini açıklamıştı.

ABD’den Türkiye 40 adet Envanterindeki yeni F-16 Blok 70 savaş uçağı ve 79 uçak için modernizasyon kiti talep edildi. Geçtiğimiz yıl bazı Kongre üyeleri, F-16 satışını kural haline getiren ek unsurları ABD Savunma Bakanlığı Bütçe tasarısından çıkardı.

cumraajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu