Haber

İngiltere, AB’nin araştırma programına ve uydu izleme sistemine yeniden katılıyor

2020 yılında Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılan İngiltere, yeniden AB’nin araştırma programı Horizon Europe ve uydu izleme sistemi Copernicus’a dahil ediliyor.

AB Komitesi ile İngiltere’nin ortak yazılı açıklamasında, müzakere süreci sonucunda İngiltere’nin söz konusu iki programa yeniden katılması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Böylece İngiltere’deki tüm araştırmacı ve kuruluşlar, AB’nin en büyük Ar-Ge programı olan 95,5 milyon Euro bütçeli Horizon Europe’a AB üye ülkelerindekilerle eşit şartlarda katılabilecek.

AB ve Birleşik Krallık’ın araştırma ve yenilik alanındaki bağlantılarını derinleştirmesine ve araştırma topluluklarını bir araya getirmesine olanak tanıyacak.

Birleşik Krallık, Copernicus’un arazi izleme, deniz ortamı, atmosfer ve iklim değişikliğinin izlenmesine yönelik tematik hizmetler gibi tüm ürün ve yeteneklerine erişebilecek.

Öte yandan Kopernik’in tüm çalışmaları ve hizmetleri İngiltere topraklarını kapsayacak şekilde genişletilecek.

İsteğe bağlı hizmetler için Birleşik Krallık, Copernicus acil durum yönetimi hizmetine yetkili kullanıcı olarak erişebilecek. Güvenlik alanında bu, AB ve Birleşik Krallık’ın ortasında ilgili alanlarda mutabakata varılan işbirliğine bağlı olacaktır.

Birleşik Krallık şirketleri ve araştırma enstitüleri, Copernicus kapsamında uygulanan sözleşmeler için teklif verebilecek. AB Uzay Programı Yönetmeliğinin güvenlik nedeniyle hassas satın alımlara katılımı kısıtladığı durumlar dışında, AB üye ülkelerindeki şirketlerle aynı kuralları izleyecektir.

Von der Leyen’in mesajı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya platformu X’te şunları söyledi: “AB, araştırma ve inovasyonda küresel bir liderdir. Horizon, teknolojik üstünlüğün sürdürülmesi açısından kritik öneme sahiptir. Birleşik Krallık’ın Horizon Europe’a katılımına ilişkin bugünkü siyasi anlaşma ve Kopernik, “Avrupa’da bilimi güçlendirecek. G20 toplantısında İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” açıklamasını yaptı.

İngiltere’nin bu iki programa yeniden katılımı, AB üye ülkeleri tarafından onaylanmasının ardından mümkün olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu