Haber

İsmail Saymaz: HÜDA PAR’dan cumhurbaşkanı adayı Hizbullah’tan hapis yattı

Sözcü İsmail Saymaz, AK Parti kontenjanından milletvekili adayı olan HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç’in Hizbullah davası kapsamında tutuklanarak cezaevine konulduğunu bildirdi.

Saymaz, ‘Hüda Par’ın Cumhuriyet adayı Hizbullah’la yattı’ başlıklı yazısında, “Malatya Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında Nisan ayında Elazığ ve Malatya’daki İhya-Der üyeleri gözaltına alındı. 27 Eylül 2009. Sanıklar arasında Faruk Dinç de vardı. İhya-Der Taziye ve Cenaze Kurulu üyesi olan Dinç, altı etkinlikte yer aldı. Evinde yapılan aramada bulunan CD’de ‘Hizbullah-İlim terör örgütü tarafından propaganda amaçlı kullanılan şahıslara ait resim ve isimler’ bulunduğu belirlendi.

İşte İsmail Saymaz’ın yazısından bir bölüm:

Dinç, 30 Nisan 2009’da tutuklandı. Üyelikten Dinç’in de aralarında bulunduğu 19 sanık ve yönetimden bir kişi hakkında dava açıldı. Dinç, mahkemede “İhya-Der üyesi olmadığını, hukuk toplantılarına katıldığını, Taziye ve Cenaze Komisyonunda aktif olduğunu” kaydetti. Dinç, 6 Temmuz 2009’da tahliye oldu. Dava 2010’da beraatla sonuçlandı. Gerekçeli kararda İhya-Der’in Hizbullah ile bağlantılı olduğuna dair yeterli delil bulunmadığı ileri sürüldü. Ancak İhya-Der’in Elazığ’daki merkez ve şubelerinde çalışan 18 kişi cezalandırıldı ve derneğin Hizbullah ile irtibatlı olduğuna hükmedildi. İhya-Der kapatılırken, yerine Yeni İhya Der açıldı. Dinç, tahliyesinin ardından okulunu bitirdi. Hizbullah tarafından şehit edilen Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın Diyarbakır ilindeki Hüda Par’ın İl Başkanı oldu.(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu