Haber

Kırşehir’de polisin uyarısıyla dolandırıcılık önlendi, bir kişi kurtarıldı

Kırşehir’de bir otomobil eksperi, Van’dan otomobil almak için gelen kişiyi, polis ekiplerinin dolandırıcılara karşı verdiği bilgiler sayesinde üçüncü şahıs dolandırıcılığından kurtardı.

Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü Toplumsal Destek Şube Müdürlüğü ekiplerinin il genelinde yürüttüğü dolandırıcılıklara karşı bilgilendirme çalışması sonuç verirken, bir esnaf otomobil almak isteyen vatandaşı 700 bin lira dolandırılmaktan kurtardı. Olayda Van’dan Kırşehir’e araba almak için gelen bir vatandaş dolandırıcıların hedefi oldu. “Amcamın arabası, parayı bana verin” diyen dolandırıcı ile aracın gerçek sahipleri arasında çıkan diyalogda, Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü’nün uyarıları sayesinde esnafın hassas davranışı dolandırıcılığın önüne geçti.

Kılıçözü Sanayi Sitesi’nde bulunan oto ekspertiz firmasında meydana gelen olayda, Van’dan Kırşehir’e araç almak için geldiği iddia edilen bir vatandaş, aracın durumunu kontrol etmek için oto ekspertiz firmasına başvurdu. Oto ekspertiz şirketi araçta detaylı inceleme gerçekleştirerek aracın geçmişi hakkında bilgi verdi. Otomobilin bedeli ödenirken Van’dan Kırşehir’e gelen vatandaşın parayı banka hesabına aktaracağını söylemesi gerçek ortaya çıkınca esnafın müdahalesinin ardından güvenlik birimleri devreye girdi. .

Olayı anlatan otomobil uzmanı Süleyman Karaçoban, “Otomobil alıcısı Van’dan Kırşehir’e geldi. Ortadaki üçüncü kişi ise dolandırıcı. Alıcı da satıcı da dolandırıcıdan habersizdi. Aracı inceledikten sonra alıcı ve Satıcı Iban konusunda anlaşamadı. Araç sahibi Iban’ı verdi ancak alıcı “Üçüncü kişiyle anlaşma yaptığını ve bunu kendi hesabına yatıracağını söyledi. Biz devreye girerek 700 bin liralık mağduriyetin önüne geçtik. Polis birimleri de her hafta gelip beni uyarıyor. Olay çözüldükten sonra alıcılar beni yemeğe götürdü. Herkesin duyarlı olması gerekiyor. Olayın ardından iban veren üçüncü şahsın telefonu kapatıldı.” dedi.

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü vatandaşları dolandırıcılığa karşı dikkatli olmaları konusunda uyarırken, ikinci el araç alırken oto ekspertiz hizmetlerinden yararlanmanın değeri bir kez daha ortaya çıktı. – KIRŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu