Haber

Kuzey Kore yeni taktik nükleer denizaltısını tanıttı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un deniz kuvvetlerinin “devletin nükleer caydırıcılığının bir parçası olacağı” vaadi kapsamında yeni bir “taktik nükleer denizaltı” tanıtıldı.

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) haberine göre, nükleer denizaltının tanıtıldığı törene Kim de katıldı.

Kim’in “devletin nükleer caydırıcılığının daha da güçlendirileceği ve deniz kuvvetlerinin de nükleer caydırıcılığın bir parçası olacağı” sözünün ardından düzenlenen törende, nükleer enerjiyle çalışan yeni taktik denizaltı tanıtıldı.

Törende konuşan Kim, son dönemde düşmanların saldırgan girişimlerinin arttığını belirterek, deniz kuvvetlerinin hızlı gelişiminin ulusal savunma açısından en önemli öncelik olduğunu belirtti.

Kim ayrıca söz konusu denizaltının daha fazlasını inşa etmeyi planladıklarını da duyurdu.

Kim’den donanmanın ‘nükleer caydırıcılığın parçası’ olacağı mesajı

Kim, Donanma Günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, ABD’nin öncülük ettiği “düşmanca” faaliyetlerin, “nükleer savaş tehdidi” ile Kore Yarımadası’nda istikrarsızlığa yol açtığını söyledi.

Ordudaki her birliğe yeni silahların verileceğini belirten Kim, deniz kuvvetlerinin de “devletin nükleer caydırıcılığının bir parçası” olacağının altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu