Ekonomi

Lithia & Driveway hisseleri kazançların kaçırılması üzerine %5 düştü

MEDFORD, Ore. – Lithia & Driveway (NYSE: LAD) hisseleri, otomotiv perakendecisinin analist beklentilerini kaçıran ilk çeyrek kazançlarını bildirmesiyle %5,51 düştü.

Şirket 6,11 $ düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) açıkladı ve 7,91 $’lık konsensüs tahmininin 1,80 $ gerisinde kaldı. Kazançlardaki ıskalamaya rağmen şirket, 8,58 milyar dolarlık analist tahminini biraz aşarak 8,6 milyar dolarlık rekor bir ilk çeyrek geliri elde etti.

2024’ün ilk çeyreğinde, 2023’ün ilk çeyreğinde bildirilen 7,0 milyar dolara kıyasla gelirde %23’lük önemli bir artış görüldü. Bununla birlikte, seyreltilmiş hisse başına LAD’ye atfedilebilir net gelir 5,89 dolar olarak gerçekleşti ve bir önceki yıl bildirilen 8,30 dolara göre %29’luk bir düşüşe işaret etti. Düzeltilmiş net gelir de yıldan yıla (YoY) %27’lik bir düşüşle 2023’ün 1. çeyreğinde 233 milyon dolardan 2024’ün 1. çeyreğinde 171 milyon dolara geriledi.

Lithia & Driveway’in Başkanı ve CEO’su Bryan DeBoer sonuçları yorumladı: “İlk çeyrekte ekiplerimiz, sektörün stokları ve kârlılığı normalleştirmeye devam etmesine yanıt verdi. İşimiz genelinde iyileştirmeler yapmaya kararlıyız.” Ayrıca şirketin temettü ödemeleri ve hisse geri alımları yoluyla hissedar getirilerini artırmaya odaklanan stratejik değişiminin altını çizdi.

Şirketin bilançosu, ilk çeyreğin sonunda yaklaşık 1,3 milyar dolar nakit ve nakit benzerleri, pazarlanabilir menkul kıymetler ve döner kredi hatlarındaki kullanılabilirlik ile güçlü olmaya devam ediyor. Lithia & Driveway ayrıca, ilk çeyrek için hisse başına 0,53 dolar temettü beyan etti ve bu temettü 10 Mayıs 2024 tarihinde kayıtlı hissedarlara 24 Mayıs 2024 tarihinde ödenecek.

Şirketin hisse geri alım programı Nisan 2024’te devam etti ve yaklaşık 58.000 hisse 264,42 $ ağırlıklı ortalama fiyattan geri satın alındı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu