Ekonomi

Memur ve emekli aylıklarındaki artış oranı ne olacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), taban fiyat, memur ve emekli zamlarını etkileyecek nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı zammı, Haziran ayı enflasyon oranı açıklamasının ardından kesinleşecek. Emekli maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez 6 aylık enflasyon oranında zam yapılır.

Memurlar ve emekli memurlara her yıl Ocak-Temmuz döneminde enflasyon farkı ile toplu sözleşme zammı kadar 2 zam yapılır. Memur enflasyon farkı bir önceki dönemde verilen toplu iş sözleşmesi zammı üzerinden 6 aylık enflasyon kadardır.

Ocak 2023 döneminde memur zammını enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı yüzde 8 olarak belirledi. Temmuz 2023’te toplu sözleşme zammı yüzde 6 oldu. Diğer bir deyişle, 6 aylık memur zammı, yüzde 8’in üzerindeki 6 aylık enflasyon oranına yüzde 6’lık yeni bir toplu sözleşme zammı eklenerek belirlenecek. Bu sayılara refah stoğu dahil değildir.

Haziran ayı enflasyonlarının açıklanmasının ardından zam oranları netleşecek. En son enflasyon rakamı açıklanmadığından cari hesaplanan tutarlar varsayım olarak kabul edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu