Haber

Peru, ülkedeki belgesiz göçmenlerin sınır dışı edildiğini duyurdu

Basın mensuplarıyla konuşurken Peru Başbakanı Alberto OtarolaHudut bölgelerinde güvenliğin artırıldığını hatırlatan Bakan, hükümet olarak ilk somut tedbirleri hayata geçirdiklerini ifade etti.

Ülkede yasal olarak çalışan yabancılarla ilgili bir sıkıntıları olmadığını vurgulayan Otarola, şöyle konuştu: “Dürüst çalışan yabancılar var, onların durumunu kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Politikamız bir gruba karşı değil, amacımız Peru’yu korumak ve şiddet dalgasını önlemek”terimleri kullandı.

“Başka bir ailenin böyle suçlar için yas tutmasına izin veremeyiz”

Son dönemde ülkede kabahat oranlarında ciddi bir artış yaşandığına dikkati çeken Otarola, şöyle konuştu: “Bütün bu suçlar ülkede benzeri görülmemiş, korkunç ve kanlı infiallere yol açtı. Bunların tekrarlanmasını istemiyoruz. Bir ailenin daha böyle suçlar için yas tutmasına izin veremeyiz.”söz konusu.

Öte yandan Peru ve Şili sınırlarında mahsur kalan düzensiz göçmenlerle Şili güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.

Güvenlik güçlerinin zaman zaman gruplara biber gazı ve coplarla taş atarak müdahale ettiği görüldü.

Şili’nin kuzeyindeki Arica şehrinde, yerel basında çoğunluğu Venezuelalı göçmenlerden oluşan bir grubun Arica-Şili ile Tacna-Peru sınır hattını birbirine bağlayan yolu kapattığı bildirildi.

OHAL ilan edildi

Peru Devlet Başkanı dina Boluarte, 27 Nisan’da yaptığı açıklamada, son dönemde ülkeye yasa dışı yollarla giren göçmen sayısında önemli bir artış olduğunu belirtti. olağanüstü durum( Olağanüstü hal) duyurusunu yapmıştı.

haber-tut.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu