Yaşam

Robert Oppenheimer’ın Türk Fizikçi Feza Gürsey’e mektup yazdığı ortaya çıktı!

‘Nükleer bombanın babası’ olarak bilinen ve bilim dünyasının değerli isimlerinden Robert Oppenheimer’ın Türk Fizikçi Feza Gürsey’e mektup yazdığı ortaya çıktı. 1962 tarihli bu ücretli belge, kısa sürede sosyal medyanın en çok konuşulan bahislerinden biri haline geldi.

Nolan’ın “Oppenheimer” filmi uzun süredir ortalıkta dolaşıyordu. Merakla beklenen yapım, Robert Oppenheimer’ın hayatına odaklanıyor.

Film tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Haftalardır sosyal medyanın gündeminde olan Oppenheimer’ın sineması nedeniyle Robert Oppenheimer ile ilgili araştırmalar elbette hız kazandı.

Oppenheimer, nükleer enerjiyi askeri amaçlar için kullanmanın bir yolunu arayan Manhattan Projesi’ne başkanlık etti.

Sayısız insanın hayatına mal olan atom bombasının üretimindeki kritik rolüyle anılan Robert Oppenheimer’ın bilim ve teknoloji dünyasında ‘nükleer bombanın babası’ olarak tanındığını söylemek yanlış olmaz.

Oppenheimer’dan bahsetmişken size Feza Gürsey’den de bahsetmek isterim. 20. yüzyılın saygın matematikçilerinden ve teorik fizikçilerinden biri olarak kabul edilir.

Feza Gürsey, 1971-1991 yılları arasında Yale Üniversitesi Fizik Bölümü’nde görev yapmış bir bilim insanıdır. Temel parçacık fiziği alanına yaptığı değerli katkılardan dolayı 19 Ocak 1977’de Sheldon Glashow ile birlikte Oppenheimer Ödülü’ne layık görülmüştür. Bu ödül öğrencileri tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Ödül, Yale ve Harvard arasında paylaşıldı. Keşke ODTÜ ile Harvard arasında paylaştırıldı deseler’.

Ülkemizin ilk teorik fizikçisi olan Gürsey, uluslararası arenada çalışmaları nedeniyle tanınan ve takdir edilen bir isimdir.

Nükleer fizik üzerine çalışan Feza Gürsey’i tanıyanlardan biri sizce kimdi? Evet, akla gelen Robert Oppenheimer!

‘@ErdemErtorer’ isimli kullanıcı Twitter hesabından dikkat çeken bir paylaşım yaptı.

Bu paylaşımla birlikte ‘nükleer bombanın babası’ olarak bilinen Oppenheimer’ın Türk fizikçi Feza Gürsey’e mektup yazdığı ortaya çıktı. Bu mektubun ODTÜ arşivinden alınmış olabileceği de öne sürüldü.

Peki Oppenheimer, Feza Gürsey’e ne yazdı?

”Sevgili Feza:

TD’den, gelecek yıl burada bir yılı karşılayabileceğinizi öğrendim. Umarım öyledir; ve sizden haber aldığımda meslektaşlarıma danışacağım ve olumlu düşüncelerimizi kağıda dökeceğiz. Çok yakında tekrar gelmen bana doğru geliyor.

İkinize de sıcak iyi dileklerimle,

Robert Oppenheimer’ın

“Sevgili Fez:

Gelecek yıl burada bir yıl geçirilebileceğini TD’den öğrendim. Ben de öyle umuyorum; Sizden haber aldığımda meslektaşlarıma danışacağım ve olumlu düşüncelerimizi kağıda dökeceğiz. Bence en kısa zamanda geri dönsen iyi olur. İkinize de en iyi dileklerimle, Robert Oppenheimer”

Konuyla ilgili düşüncelerinizi de çok merak ediyoruz.

Yorumlara git…

kizilirmak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu