Haber

Sosyolog Kadir Cangizbay vefat etti

Akademisyen ve eski Birgün gazetesi editörü Prof. Dr. Kadir Cangizbay 76 yaşında hayatını kaybetti. 2014 yılında Gazi Üniversitesi’nden emekli olan ve 2016 yılında Birgün’deki yazılarına son veren Cangizbay, bir süredir tedavi görüyordu.

İstanbul doğumlu olan ve Saint Joseph Lisesi mezunu olan Kadir Cangizbay, lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. 1989 yılında doçent, 1996 yılında profesör olan Cangizbay, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra kurulan Yüksek Öğretim Kurulu’nu protesto etmek için uzun yıllar doçentlik ve profesörlük unvanlarını almayı reddetmiştir.

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Kamu Yönetimi alanında uzun yıllar görev yapan Cangizbay, 2014 yılında emekli olmuştur.

Özyönetim ve anarko-komünizmi kavramsal boyutlarıyla inceleyen Kadir Cangizbay’ın East West, Birkim, Türkiye Diary ve Society and Science gibi dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Cangizbay’ın ayrıca 11 kitabı bulunuyor.

Cangizbay’ın eski öğrencilerinden Mete Kaan Kaynar ile yapılan röportajların yer aldığı kitabın kısa süre içerisinde raflardaki yerini alması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu