Haber

“Türkiye Tek Yürek” yardım kampanyası

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Türkiye Tek Yürek Kampanyası Ortak Yayını”na gönderdiği mesajda, “En çok mülteci barındıran ülke olan Türkiye ve Suriyeli komşuları eşi benzeri olmayan bir cömertlik örneği gösteriyor. . Şimdi tüm dünyayı size destek olmaya çağırıyorum.” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri Guterres, Türkiye, KKTC ve Azerbaycan’dan 213 ulusal ve uluslararası televizyon kanalı ile 562 radyonun katılımıyla düzenlenen “Türkiye Tek Yürek Kampanyası Ortak Yayını”na manzaralı bildiri gönderdi.

Türk halkına en derin taziyelerini ilettiğini ve büyük bir dayanışma içinde olduklarını kaydeden Guterres, Türkiye’nin tüm zamanların en büyük doğal afetlerinden biriyle karşı karşıya olduğunu ancak yalnız olmadığını söyledi.

“BM yanınızda ve size yardımcı olmak için çalışıyor.” Guterres, “Acı ve yıkım sahneleri gördüğümde çok iyi bildiğim yerlerde insanlar görüyorum. Mülteciler Yüksek Komiserliği görevim gereği bölgeyi pek çok kez ziyaret ettim ve oradakilerin sıcaklığını ve cömertliğini asla unutmayacağım. Tanıştığım insanlar Türkiye en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke ve Suriyeli komşuları.Benzersiz bir cömertlik örneği sergiliyor.Şimdi tüm dünyayı size destek olmaya çağırıyorum.Sizin yıllardır destek verdiğiniz gibi. muhtaç.” açıklamasını yaptı.

Guterres, yaşanan acılar karşısında yüreklerinin sızladığını belirterek, “İhtiyaçlar büyük. Ama şimdi size destek olmak için elimizden geleni yapacağız. Uluslararası toplumu da aynısını yapmaya davet ediyoruz.” söz konusu.

Guterres, mesajını Türkçe “Seninleyiz Türkiye” sözleriyle noktaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu