Haber

Yağışın en az olduğu illerden biri olan Aksaray’da kar yağışı bizleri sevindirdi.

Türkiye’nin en az yağış alan iller arasında yer alan Aksaray’da kar yağışı bizleri sevindirdi. Belediye Başkanı Cihan Dinçer, “Bu yıl yağışlarda azalma oldu. Mart ayında çok şükür yağışlarımızda bir miktar artış oldu. Ancak bu beklediğimiz düzey ve seviyede değil. Su kullanmamız önemli. idareli ve idareli.”

Tuz Gölü Havzası’nda yer alan Aksaray, en az yağış alan iller arasında yer alıyor. Mart ayı sonunda yağan yağmur ve dün yüksek kesimlerde yağan kar kente umut verdi. Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, bu yıl yağışların mevsim normallerinin altında kaldığını belirterek, şunları söyledi:

“Aksaray, Tuz Gölü Havzası içerisinde yer alan bir ildir. Dolayısıyla yağış ortalaması en düşük olan bir ildir. Aksaray’da kuraklık değerli bir bahis ve gündem maddesidir. Uzun zamandır düşündüğümüz ve tartıştığımız konuların başında gelmektedir. her sene yağışlar direkt olarak bizi getiriyor bu sene yağışlarda azalma oldu vatandaş ve biz yöneticiler bundan etkilenip konunun takipçisi olduk yağmur duasına çıktık idareciler olarak nasıl bir şey aradık Bu konuda alınabilecek tedbirler var.Vatandaşlarımızı bilgilendirmeye çalıştık.Vatandaşlarımızı bu konunun önemi konusunda hep bilgilendirmeye çalıştık.Şunu vurguladık.Şükürler olsun ki mart ayında yağışlarımız biraz arttı.Ancak bu durum Beklediğimiz seviyede ve seviyede değil.Bunu kabul etmek zorundayız.Suyu tutumlu kullanmamızda fayda var.Bizim açığımızı bir nebze kapatacağımızı düşünüyoruz.Yine vatandaşlarımızdan suyu dikkatli kullanmalarını ve uymalarını rica ediyoruz. tasarrufla ilgili tüm önlemlerle birlikte.”

Başkan Dinçer, “Özellikle yüksek yerlerde kar yağışı oldu. Bu tabii ki sevindirici bir durum. Bir yandan doğa canlanıyor, ağaçlarımız yeşerdi, tohumlarımız yeşermeye başladı. Aksaray’da su ihtiyacımızı karşılıyor, tarım müdürlüğünün ve diğer kesimlerin ihtiyaçlarını karşılıyor ve bunun da hisse fiyatı olduğunu düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu