Haber

Katar, Ürdün ve İslam İşbirliği Teşkilatı, Sudan’daki Suudi Arabistan Büyükelçilik Binasına Saldırıyı Kınadı

Katar, Ürdün ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Suudi Arabistan’ın Sudan’daki büyükelçilik binasına düzenlenen saldırıya tepki gösterdi.

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Sudan’ın başkenti Hartum’da Suudi Arabistan ve Bahreyn büyükelçilik binalarına düzenlenen iki farklı saldırı kınandı.

Açıklamada, faillerin yakalanarak adalet önüne çıkarılması ve diplomatik temsilciliklerin korunması gerektiği vurgulandı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Sudan’daki Suudi Arabistan büyükelçiliğine yönelik saldırıya tepki gösterildiğine dikkat çekilerek, diplomatik temsilciliği hedef alan bu saldırı başta olmak üzere her türlü şiddet ve sabotaj kınandı.

İİT tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Büyükelçiliği de dahil olmak üzere Hartum’daki diplomatik misyonlara yönelik art arda düzenlenen saldırılar kınandı.

Ordu ile paramiliter güç Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında yaklaşık 2 aydır çatışmalar sürerken, başkent Hartum başta olmak üzere diplomatik misyonlara yönelik baskınlar ve saldırılar yaşandı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Sudan’daki büyükelçilik binası ve eklerine bazı silahlı grupların düzenlediği saldırıyı şiddetle kınadı.

Bahreyn’in Hartum Büyükelçiliği de dün benzer bir saldırının hedefi oldu.

Sudan’da büyükelçilik binaları saldırıya uğrayan ülkeler arasında Katar, Ürdün, Libya ve Bahreyn gibi ülkeler de yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu