Haber

Marmaris’te Yapılacak Projelerle Yaşam Kalitesi Artıyor

Muğla’nın Marmaris ilçesinde hayata geçirilmesi planlanan projelerle vatandaşların yaşam kalitesinin yükseltilmesi planlanıyor.

Yıllardır pazaryeri, çok amaçlı salon, otopark gibi ihtiyaçları karşılanmayan İçmeler, sonunda hak ettiği değere kavuşuyor. Marmaris Belediyesi’nin itibar projeleri arasında yer alan çalışma, hem İçmeler’i hem de Marmaris’i geleceğe taşıyacak. Projeyle ilgili nihai kararı halk verecek.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın ‘Prestijli projelerle Marmaris’i geleceğe taşıyoruz’ sloganıyla hayata geçireceği birbirinden değerli 6 projenin lansmanı geçtiğimiz haftalarda yapıldı. 2’si İçmeler’de, 4’ü Marmaris merkezde gerçekleştirilecek Belediye Hizmet Binası, Kapalıçarşı Ticaret Odası, İçmeler Konukevi-Ticari Ev, İçmeler Çok Amaçlı Salon-Yeraltı Otopark-Pazar Yeri, Millet Egemenlik Caddesi Kültür Merkezi Kapalı Otopark ve Kordon Caddesi Yeraltı Otoparkı projeleri ilçede büyük heyecan yarattı. Çevreye duyarlı, kendi kendini üreten, yeşil çatılar, yağmur suyu depolama alanları ve ekonomik yapılara sahip 698 milyon liralık yatırımlar Marmaris halkının yaşam kalitesini yükseltecek ve şehre değer katacak.

Bu projelerden biri de İçmeler’de Kayabal Caddesi üzerinde yapılması planlanan ‘Çok Amaçlı Salon-Yeraltı Otopark-Pazar Yeri’dir. Vatandaşların talepleri doğrultusunda hazırlanan ve İçmeler’in tüm ihtiyaçlarının tek noktada toplanacağı proje ile hem mevcut meydan korunacak hem de Marmaris’e bir merkez daha kazandırılacak. 3 bin 064 metrekare alan üzerinde 9 bin 868 metrekare inşaat alanına sahip birçok unsuru bünyesinde barındıracak projede bölge halkı öncelikle ihtiyaç duyduğu modern çarşıya kavuşacak. yıllarca. Belediye yetkilileri, İçmeler’de modern bir çarşıya da kavuşacağını belirterek, mahalle pazarının da geçiş güzergahı üzerinde yer alması riskinden dolayı projeye 950 metrekarelik alan üzerinde 94 tezgâhlı bir pazar yeri eklendiğini söyledi. sıcak ve soğuk havalarda hem pazar esnafının hem de dükkana gelen vatandaşların mağduriyeti olarak görülüyor. .

İçmeler’in bir diğer değerli eksiği olan ‘çok amaçlı salon’ da projeye yeniden dahil edilecek. İçmeler sakinlerinin özel gün kutlamalarına ev sahipliği yapacak olan çok hedefli salon, düğün başta olmak üzere nişan, sünnet, toplantı gibi etkinliklerde görev almak isteyenlere hizmet verecek. 370 kişilik çok amaçlı salon, 274 metrekare fuaye alanı ve 450 metrekare terastan oluşan alan, toplam 890 kişilik kapasitesiyle bölgenin değerli bir eksikliğini dolduracak. Öte yandan iki katlı olarak yer altı otoparkı yapılacak. 6 bin 600 metrekare büyüklüğünde ve 206 araçlık 2 katlı yer altı otoparkı, mahallenin otopark ihtiyacına değerli bir neşter olacak.

İçmeler Kültür Sanat Evi’nin bugünkü haliyle yer alacağı projede yeşil alanlar ve çocuk oyun alanları da unutulmadı. 515 metrekare yeşil alanın yer alacağı projede, heykelin çevresinde amfi tiyatro ve tören alanı oluşturulacak. Çocuklar için oyun alanları da olacak.

690 metrekarelik ticari alanda 10 adet bağımsız dükkan yer alacak. kasap, şarküteri, manav ve balıkçı gibi dükkanların yanı sıra giyim mağazaları, restoran ve kafeler ile İçmeler’e farklı bir hava katacak. Yaklaşık 191 milyon liraya mal olacak proje, ‘yap-işlet-devret’ modeliyle inşa edilecek. Ancak pazar yeri ve çok amaçlı salonun yönetimi belediyeye ait olacak.

Marmaris tarihinde ilk kez proje ile ilgili başvuru yapıldı; halkın beğenisine sunulacak. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, her zaman ortak akıldan yana olduklarını belirtti. “Referandum yapma kararı aldık. 16-17 Ağustos’ta İçmeler belediye binası önüne sandık kuracağız. Referandumda İçmelerlilere projeyi isteyip istemediklerini soracağız. Yol haritamızı belirleyeceğiz. Sonuca göre” dedi.

16-17 Ağustos tarihlerinde 08.30-17.30 saatleri arasında İçmeler Belediyesi Ana Hizmet Binası önünde referandum oylaması yapılacak. İçmeler Mahallesi’nde kayıtlı seçmenler, son genel seçimlerde referandum için oy kullanabilecek. – MUĞLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu